RGU CSDM Prize Ceremony 2013

The annual CSDM prize giving ceremony took place on Friday 28th June. This years ceremony saw a large number of prizes presented to undergraduate and postgraduate students selected from all of our courses for the highest academic and personal achievements. The prizes are an acknowledgement of the capability, hard work, and commitment that the students have shown during the last year.

Award Winners:

ConocoPhillips and 1st Year Winners

 

ConocoPhilips and 2nd Year Winners

 

Joint BCS Prize Winners Kerry McLaughlin and Alex Ghitescu-Hrin, presented by Jon Tyler.

 

Russell Thomas Ainslie awarded the Wipro Prize, presented by Chris Liddle.

 

Robert Andrew Ives awarded the Nexen Prize, presented by Chris Copner

Robert Andrew Ives awarded the Nexen Prize, presented by Chris Copner.

 

Eddie Shearer and Andrew Watt awarded the Codify Prize, presented by Graeme Humphrey and Katherine Rutherford

Eddie Shearer and Andrew Watt awarded the Codify Prize, presented by Graeme Humphrey and Katherine Rutherford.

 

Christopher Toothill awarded the Marcliffe Prize, presented by Stephen Trainor

Christopher Toothill awarded the Marcliffe Prize, presented by Stephen Trainor.

 

David Taylor awarded Head of School Prize, presented by David Davidson

David Taylor awarded Head of School Prize, presented by David Davidson.

 

David Barrio awarded the Total Scholarship, presented Graham Elrick

David Barrio awarded the Total Scholarship, presented Graham Elrick.

 

Ikechukwu Nikis-Orji awarded the Inoapps Prize, presented by Malcolm Reid

Ikechukwu Nikis-Orji awarded the Inoapps Prize, presented by Malcolm Reid.

 

Christine Cant awarded the Aventa Prize, presented by Anthony Buchanan

Christine Cant awarded the Aventa Prize, presented by Anthony Buchanan.

 

James Stewart awarded the Divex Prize, presented by Derek Clarke

James Stewart awarded the Divex Prize, presented by Derek Clarke.

 

Findlay Mack awarded the Dynamic Edge Prize, presented by Rob Hamilton and Scott Baxter

Findlay Mack awarded the Dynamic Edge Prize, presented by Rob Hamilton and Scott Baxter.

 

Bobby Stroud awarded XMA Prize, presented by David Davidson

Bobby Stroud awarded XMA Prize, presented by David Davidson.

 

Neil McIvor awarded the DEER Digital Prize, presented by Mark Innes

Neil McIvor awarded the DEER Digital Prize, presented by Mark Innes.

 

James Stewart awarded joint Francis Morrison Prize, presented by David Davidson

James Stewart awarded joint Francis Morrison Prize, presented by David Davidson.

 

Year 4 Class Prize Winners

Year 4 Class Prize Winners

 

Year 3 Class Prize Winners

Year 3 Class Prize Winners

 

MSc Class Prize Winners

MSc Class Prize Winners

 

Lindsey Thompson, Year 4 Class Prize winner, presented by David Davidson

Lindsey Thompson, Year 4 Class Prize winner, presented by David Davidson.

The School of Computing Science and Digital Media and its students would like to thank the following companies for their generous sponsorship:

ConocoPhillips, TOTAL, Wipro, BCS, Codify, Amor Group, Nexen Petroleum, Divex, The Marcliffe Hotel & Spa, Aventa Systems, XMA, DEER Digital, CSE Controls, Inoapps and Dynamic Edge.